
Instytut Benjamenta, albo ów sen, który nazywają życiem
Po pokazie odbędzie się spotkanie z Braćmi Quay.
Pierwszy pełnometrażowy film braci Quay. Z projektem adaptacji powieści „Jakob von Gunten” Roberta Walsera Quayowie nosili się od połowy lat 80. Jakob przybywa do szkoły dla służących, prowadzonej przez rodzeństwo Johannesa i Lisę Benjamenta. Edukacja w instytucie polega na ciągłym powtarzaniu absurdalnych gestów i formuł, służącym przekształceniu uczniów w dobrze nastrojone automaty. Obecność Jakoba widocznie wpływa na Lisę, stopniowo wytrącając ją z równowagi. Jednym z głównych bohaterów filmu jest również sam instytut, który niejako „zaraża” sobą postacie przebywające w jego murach – wyobrażona przestrzeń, jednocześnie na skraju lasu i przy miejskiej ulicy. „Wydaje mi się, że wszystkie poprzednie filmy braci mają tę samą właściwość. Dekoracje są bohaterami, przedmioty mają swą osobowość, opowiadają swoje historie. Bracia pozwalają im jedynie przemawiać, a sami – ukryci, przejęci – podglądają uruchomione przez siebie, lub raczej odkryte misterium” – pisał o Instytucie Piotr Dumała. W decyzji o realizacji Instytutu upewniły Quayów aktorskie filmy takich twórców filmów animowanych jak Walerian Borowczyk (Goto – wyspa miłości, 1968) czy Kon Ichikawa (Zemsta Yukinojo, 1963).
Jakub Mikurda
Katalog MFF Nowe Horyzonty 10. edycja

Bracia Quay – urodzeni w 1947 roku w Filadelfii, USA. Są bliźniakami. Studiowali w Filadelfii, kontynuowali naukę w Royal College of Art w Londynie, gdzie w latach 70. reżyserowali swoje pierwsze krótkie metraże. W latach 80. produkowali reklamówki telewizyjne (dla Honeywell, Walkers Crisps i Dulux Wood Protection), wideoklipy (najsłynniejszy – do piosenki Petera Gabriela Sledgehammer) i animacje, które przyniosły im popularność – Gabinet Jana Švankmajera, Ulica krokodyli. W 1995 odbyła się premiera ich pierwszego filmu fabularnego Instytut Benjamenta, nagrodzonego Bronze Horse w Sztokholmie oraz nagrodą jury na festiwalu Fantasporto. Kolejny pełnometrażowy film aktorski braci to Stroiciel trzęsień ziemi. W swojej twórczości inspirują się literaturą, szczególnie prozą Bruno Schulza, ostatnio Stanisława Lema.
Katalog MFF Nowe Horyzonty 10. edycja

section partner

section partner
Seans już minął
9 kwietnia 2025
20:30
Iluzjon Mała Czarna
Tytuł angielski: Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life
Tytuł oryginalny: Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life
Język: angielski
Napisy: polskie
Sekcja: Bracia Quay: w labiryncie wyobraźni
Reżyseria: Bracia Quay
Czas trwania: 104 min
Rok produkcji: 1995
Kraj produkcji: Wielka Brytania, Japonia, Niemcy
Właściciel praw: Park Circus
Producenci_tki: Karl Baumgartner, Keith Griffiths, Janine Marmot, Katsue Tomiyama
Produkcja: British Screen Productions, Film Four International, Image Forum
Obsada: Mark Rylance, Alice Krige, Gottfried John, Daniel Smith, Joseph Alessi, Jonathan Stone
Scenariusz: Alan Passes, Stephen Quay, Timothy Quay
Zdjęcia: Nicholas D. Knowland
Montaż: Larry Sider
Muzyka: Lech Jankowski
Kostiumy: Nicky Gillbrand
Dekada: 1990.
Nagrody: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Katalonii 1995, Najlepsze Zdjęcia – Nicholas D. Knowland, Fantasporto 1996, Nagroda Specjalna Jury za Film Fantastyczny – Stephen Quay, Timothy Quay, Festiwal Filmowy w Locarno 1995, Wyróżnienie Specjalne – Stephen Quay, Timothy Quay, Festiwal Filmowy w Sztokholmie 1995, Brązowy Koń – Stephen Quay, Timothy Quay
Edycja: TFFW 2025
