
Karabiny
Jedno z najwybitniejszych dzieł brazylijskiego cinéma novo, ruchu, który zrewolucjonizował kino latynoamerykańskie i znacząco wpłynął na rozwój sztuki filmowej na świecie. Cinéma novo łączyło radykalną tematykę społeczną i polityczną z eksperymentalną formą, a Karabiny to jedno z flagowych osiągnięć tego nurtu. Akcja filmu rozgrywa się w biednym regionie Brazylii, do którego zostaje wysłany oddział żołnierzy mających pilnować zapasów żywności przed głodującymi chłopami. Reżyser nie ukazuje wszystkich wydarzeń, a historia układa się z okruchów informacji płynących z różnych źródeł. Kontrastowe, wręcz drapieżne długie ujęcia oddają klimat spalonego słońcem, pogrążonego w apatii jałowego regionu.
Piotr Kobus

Ruy Guerra (ur. 1931) to jedna z kluczowych postaci kina latynoamerykańskiego i jeden z pionierów brazylijskiego nurtu Cinema Novo. W swoim filmie Karabiny (1964) połączył poetycki obraz z ostrą krytyką społeczną, ukazując sprzeczności brazylijskiej rzeczywistości. Jako twórca zaangażowany nie bał się eksperymentować z formą i narracją. Jego filmy, pełne realizmu i symboliki, podejmowały tematykę wykluczenia, buntu i walki o godność. Jako reżyser, scenarzysta i aktor inspirował pokolenia artystów, na trwałe zapisując się w historii kina autorskiego.

partner sekcji
Seans już minął
13 kwietnia 2025
20:30
Iluzjon Mała Czarna
Tytuł angielski: The Guns
Tytuł oryginalny: Os Fuzis
Język: portugalski
Napisy: polskie
Sekcja: Klasyczne kino latynoskie
Reżyseria: Ruy Guerra
Czas trwania: 110 min
Rok produkcji: 1964
Kraj produkcji: Brazylia, Argentyna
Właściciel praw: Canal Brasil
Chciałem pokazać rzeczywistość północno-wschodniej Brazylii, więzy narzucone przez tradycję, fanatyzm religijny, fatalizm, mistycyzm.
– Ruy Guerra
Producenci_tki: Jarbas Barbosa
Produkcja: Daga Filmes, Inbracine Filmes
Obsada: Nelson Xavier, Maria Gladys, Paulo César Peréio
Scenariusz: Ruy Guerra, Pierre Pelegri, Miguel Torres
Zdjęcia: Ricardo Aronovich
Montaż: Ruy Guerra, Raimundo Higino
Muzyka: Moacir Santos
Scenografia: Calazans Neto
Dekada: 1960.
Nagrody: Srebrny Niedźwiedź na MFF Berlin 1964
Edycja: TFFW 2025
