Zanurzamy się w eleganckim, stylowym klimacie klasycznego kina i przybliżamy całą selekcję filmów Łuczników (The Archers)!
Od niedzieli możemy podziwiać w kinie Iluzjon wystawę fotografii portretowych Freda Danielsa, fotosisty Michaela Powella i Emerica Pressburgera. Dziś zanurzamy się w eleganckim, stylowym klimacie klasycznego kina i przybliżamy całą selekcję filmów Łuczników (The Archers).
Michael Powell & Emeric Pressburger zapisali się na kartach historii filmu jako duet epickich wizjonerów, szamanów kina, wizualnych magików i jednych z największych romantyków srebrnego ekranu. Dzięki fuzji niezwykłych temperamentów i różnic, w tym historii pochodzenia, artystom udało się w stworzyć w latach 40. serię naprawdę ponadczasowych arcydzieł. Przez lata wspólnie produkowali, pisali i reżyserowali.
Retrospektywa to szansa na przybliżenie genialnego kina Łuczników polskiej widowni, które od dawna plasuje się w światowym kanonie sztuki filmu.
Każdy z filmów zaprasza w inną podróż, każdy jest odrębnym skarbem – wydobytym z zapomnienia, odrestaurowanym, przywróconym do dawnej świetności. W skromnych warunkach wojennej i powojennej Wielkiej Brytanii Łucznikom udało się zrealizować marzenie o kinie jako maszynie totalnej kreacji, która fantazje zamienia w namacalną rzeczywistość. Najwyższy czas, by obrazy z ich dzieł zaczęły się pojawiać także w naszych snach”
– pisze kurator retrospektywy, Sebastian Smoliński.
Wszystkie tytuły zostaną wyświetlone ze zrekonstruowanych cyfrowo kopii DCP, dzięki czemu zyskają dawny, subtelny blask! W ramach sekcji Michael Powell & Emeric Pressburger: Zaklinacze koloru pokażemy następujące filmy:
- „Na krańcu świata” (The Edge of the World, Wielka Brytania 1937)
- „Złodziej z Bagdadu” (The Thief of Bagdad, Wielka Brytania 1940)
- „Życie i śmierć pułkownika Blimpa” (The Life and Death of Colonel Blimp, Wielka Brytania 1943)
- „Opowieść kanterberyjska” (A Canterbury Tale, Wielka Brytania 1944)
- „Wiem, dokąd zmierzam” (I Know Where I’m Going!, Wielka Brytania 1945)
- „Sprawa życia i śmierci” (A Matter of Life and Death, Wielka Brytania 1946)
- „Czarny narcyz” (Black Narcissus, Wielka Brytania 1947)
- „Czerwone trzewiki” (The Red Shoes, Wielka Brytania 1948)
- „Opowieści Hoffmanna” (The Tales of Hoffman, Wielka Brytania 1951)
- „Podglądacz” (Peeping Tom, Wielka Brytania 1960)
Dodatkowo, widzowie i widzki Timeless FFW będą mogli obejrzeć dokument poświęcony operatorowi Łuczników i mistrzowi Technicoloru Kamerzysta: Życie i twórczość Jacka Cardiffa Craiga McCalla [Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff, Wielka Brytania 2010]).
Retrospektywa Powella & Pressburgera jest organizowana we współpracy z British Council Polska. Partnerem medialnym przeglądu jest Pełna Sala.
retrospektywa organizowana we współpracy z
partner medialny