8—15 kwietnia 2024

Warszawa

XYLOS: Domagała / Klišys / Toporowski | Portier z hotelu Atlantic


100 lat temu za naszą zachodnią granicą rozwijał się jeden z najbardziej wpływowych nurtów światowego kina. Mroczne zakamarki psychiki znajdowały w nim swoją obrazową reprezentację, a ludzkie historie zyskały nie tylko na głębi, ale też na wizualnej atrakcyjności. Metropolis Fritza Langa czy Gabinet doktora Caligari Roberta Wiene to filmy spektakularne w swojej wizji, ale to tylko jedna, bardziej znana twarz ekspresjonizmu niemieckiego. W 1924 roku, już po sukcesie Nosferatu – symfonii grozy, Friedrich Wilhelm Murnau robi krok w bok: zamiast zaglądać wyłącznie w sam środek ludzkiej duszy kieruje wzrok także na codzienne życie. W Portierze z hotelu Atlantic – opowieści o człowieku, który desperacko trzyma się pracy jako źródła własnej godności – odkurza nieco przebrzmiały gatunek kammerspielu i dostarcza jednego z najbardziej wzruszających portretów zwykłego człowieka w historii kina.

Z okazji 100-lecia filmu podczas Timeless Film Festival Warsaw będzie można zobaczyć Portiera z hotelu Atlantic ze specjalnie skomponowaną na tę okazję muzyką. 14 kwietnia w Muzeum POLIN do filmu zagra zespół XYLOS, składający się ze znakomitych muzyków: Piotra Domagały (gitara akustyczna i elektryczna), Dariusa Klišysa (birbyn, elektronika) i Marka Toporowskiego (klawesyn). Artyści pochodzą z różnych światów: jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki dawnej, ale łączy ich wspólnota barw, wrażliwość i inspiracje. Ich instrumenty: birbyn, gitara, klawesyn – czerpią brzmienie z drewna, a repertuar eksploruje przestrzeń od renesansowych pieśni opartych na motywach ludowych, aż po eksperymenty z wykorzystaniem brzmień elektronicznych.

Patrycja Mucha

XYLOS

Piotr Domagała – polski gitarzysta jazzowy, twórca oryginalnych projektów muzycznych z pogranicza jazzu, muzyki współczesnej oraz folku, laureat mistrzowskich konkursów gitarowych. W swoim dorobku ma pięć autorskich pływ, wysoko ocenionych przez publiczność i krytykę. Współpracował z gigantami sceny muzycznej: Marguerite Juenemann, Caren Caroll, Richardem Ortmannem, a także z Piotrem Wojtasikiem, Lechem Dyblikiem czy Krystyną Prońko. Wziął udział w światowej premierze projektu Pat Metheny & NOSPR, współpracuje także z Teatrem Muzycznym Capitol, Teatrem Słowackiego w Krakowie oraz Teatrem AST. Jest wykładowcą gitary jazzowej na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Darius Klišys – litewski birbynista, badacz muzyki barokowej, autor jedenastu wydawnictw z różnorodną muzyką: od baroku do współczesności, poprzez muzykę eksperymentalną i elektroniczną. Laureat konkursu YouTube Symphony Orchestra (2009), w ramach którego został zaproszony do udziału w koncercie Orkiestry symfonicznej YouTube w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall. W ostatnich latach koncertuje z tak znakomitymi muzykami jak Marek Toporowski, Bożena Korczyńska, Sergej Tcherepanov, Sonata i Rokas Zubovas czy Darius Polikaitis. Jednym z jego celów jest włączenie birbynu do muzyki kameralnej.

Marek Toporowski – polski klawesynista i organista, kameralista i dyrygent, jeden z najbardziej rozpoznawalnych wykonawców nurtu historycznego w Polsce, autor kilkudziesięciu albumów, laureat Fryderyków oraz I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej. Przez wiele lat doskonalił warsztat na zagranicznych uczelniach we Francji, Niemczech i Holandii. Na swoim koncie ma pierwsza polskie wykonania na historycznych instrumentach wielu arcydzieł klasyki muzyki oratoryjnej. Pod jego batutą zostało również wykonanych po raz pierwszy wiele utworów muzyki staropolskiej. W ten sposób dba o ciągłość historyczną muzyki.

DATA

14 kwietnia 2024

GODZINA

19:00

MIEJSCE

Muzeum POLIN

TYTUŁ ANGIELSKI

The Last Laugh

TYTUŁ ORYGINALNY

Der letzte Mann

JĘZYK

plansze w języku niemieckim

NAPISY

polskie, angielskie

SEKCJA

REŻYSERIA

CZAS TRWANIA

90 min

ROK PRODUKCJI

1924

KRAJ PRODUKCJI

WŁAŚCICIEL PRAW

Murnau Stiftung

KOPIA / TYP WYDARZENIA

PRODUCENCI_TKI

Erich Pommer

PRODUKCJA

UFA

OBSADA

Emil Jannings (portier), Maly Delschaft (siostrzenica portiera), Max Hiller (narzeczony siostrzenicy), Hans Unterkircher (dyrektor hotelu)

SCENARIUSZ

Carl Mayer

ZDJĘCIA

Karl Freund (czarno-biały)

MONTAŻ

Elfi Böttrich

KOSTIUMY

G. Benedict

SCENOGRAFIA

Edgar G. Ulmer, Robert Herlth, Walter Röhrig

DEKADA

WYRÓŻNIENIA

miejsce 243. na liście najlepszych filmów wszech czasów według magazynu „Sight & Sound”

EDYCJA