Czerwone trzewiki
Wielki międzynarodowy triumf Łuczników i zdobywca dwóch Oscarów. Czerwone trzewiki to oszałamiająca opowieść o sile sztuki, ale też o wysokiej cenie, jaką płaci się za potrzebę osiągnięcia doskonałości. Jednocześnie pełen koloru i pulsujący mroczną energią film był ukoronowaniem serii arcydzieł stworzonych przez Powella & Pressburgera w latach 40. To także najczystszy destylat ich stylu i urzeczywistnienie koncepcji kina jako fuzji sztuk.
Główną bohaterką jest młoda tancerka Vicky (niezapomniana Moira Shearer), która otrzymuje szansę na zrobienie kariery w prestiżowej grupie baletowej kierowanej przez charyzmatycznego Lermontova (Anton Walbrook). Sercem filmu jest rozbudowana, kilkunastominutowa sekwencja tytułowego baletu, która zainspirowała podobne próby w amerykańskich musicalach lat 50., na czele z Amerykaninem w Paryżu. Wielkości Czerwonych trzewików nikt jednak nie potrafił dorównać. Kto może zresztą dyskutować z determinacją Vicky, która na pytanie Lermontova o to, dlaczego tańczy, odpowiada: „A dlaczego żyjesz?”
Sebastian Smoliński
Rekonstrukcja 4K wykonana w 2009 roku przez UCLA Film & Television Archive we współpracy z BFI, The Film Foundation, ITV Global Entertainment Ltd. i Janus Films. Rekonstrukcja została sfinansowana przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, The Film Foundation i Louis B. Mayer Foundation.
retrospektywa organizowana we współpracy z
partner medialny
DATA
12 kwietnia 2024
GODZINA
17:30
MIEJSCE
Kino Muranów Gerard
KOPIA / TYP WYDARZENIA
DATA
14 kwietnia 2024
GODZINA
16:00
MIEJSCE
Kino Iluzjon Stolica
KOPIA / TYP WYDARZENIA
TYTUŁ ANGIELSKI
The Red Shoes
TYTUŁ ORYGINALNY
The Red Shoes
JĘZYK
angielski
NAPISY
polskie
SEKCJA
REŻYSERIA
CZAS TRWANIA
135 min
ROK PRODUKCJI
1948
KRAJ PRODUKCJI
WŁAŚCICIEL PRAW
Park Circus
PRODUCENCI_TKI
Michael Powell, Emeric Pressburger
PRODUKCJA
The Archers
OBSADA
Anton Walbrook, Moira Shearer, Marius Goring, Robert Helpmann
SCENARIUSZ
Michael Powell, Emeric Pressburger
ZDJĘCIA
Jack Cardiff (kolor)
MONTAŻ
Reginald Mills
MUZYKA
Brian Easdale
KOSTIUMY
Hein Heckroth
SCENOGRAFIA
Hein Heckroth, Arthur Lawson
DEKADA
NAGRODY
miejsce 67. na liście najlepszych filmów wszech czasów według magazynu „Sight & Sound” (2022), Oscary za scenografię (Hein Heckroth, Arthur Lawson) i muzykę (Brian Easdale), BFI Top 100 British films (1999),
EDYCJA