Inne spojrzenie
„Mam złamane serce”, mówi zrozpaczona Livia. „Po to są serca”, odpowiada jej redaktor naczelny periodyku Prawda – magazynu, w którym pracuje główna bohaterka, zakochana w innej kobiecie. Dramat Innego spojrzenia opiera się na tym poczuciu niespełnienia, wpisanym w zakazany romans między żoną oficera (Grażyna Szapołowska) a zbuntowaną przeciwko ustrojowi dziennikarką Évą (Jadwiga Jankowska-Cieślak, nagrodzona za tę rolę nagrodą na festiwalu w Cannes). Film, uważany za pierwszy wschodnioeuropejski obraz o lesbijskiej miłości, poddaje krytyce węgierską rzeczywistość tuż po rewolucji 1956 roku, zdominowaną przez strach, kłamstwo i konformizm. Wyróżnione nagrodą FIPRESCI w Cannes Inne spojrzenie wpisało się w ponurą atmosferę trwającego wówczas w Polsce stanu wojennego. Károly Makk w sugestywnych, gęstych kompozycjach wyraża napięcia powstałe na styku pożądania, zazdrości i polityki, tworząc film do dziś uznawany za kultowy w queerowych środowiskach.
Joanna Najbor
Károly Makk (1925-2017) był węgierskim reżyserem i scenarzystą. Dał się poznać jako reżyser subtelnych filmów opowiadających o relacjach między kobietami. W pierwszym okresie twórczości zdobył międzynarodowe uznanie kameralną Miłością (1970). W następnej dekadzie sławę przyniosło mu Inne spojrzenie (1982), dramat lesbijski rozgrywający się w pejzażu komunistycznych Węgier. Do jego późniejszych dzieł należał Gracz (1997), adaptacja powieści Dostojewskiego.
partner medialny
DATA
12 kwietnia 2024
GODZINA
15:30
MIEJSCE
Kino Atlantic C
KOPIA / TYP WYDARZENIA
DATA
14 kwietnia 2024
GODZINA
18:45
MIEJSCE
Kino Atlantic B
KOPIA / TYP WYDARZENIA
TYTUŁ ANGIELSKI
Another Way
TYTUŁ ORYGINALNY
Egymásra nézve
JĘZYK
węgierski
NAPISY
polskie, angielskie
SEKCJA
REŻYSERIA
CZAS TRWANIA
108 min
ROK PRODUKCJI
1982
KRAJ PRODUKCJI
WŁAŚCICIEL PRAW
National Film Institute Hungary
TRIGGER WARNING
PRODUCENCI_TKI
Judit Csernai, András Ozorai
PRODUKCJA
Mafilm Dialog Filmstudio, Meridian Films
OBSADA
Jadwiga Jańkowska-Cieślak, Grażyna Szapołowska, Jozef Kroner, Péter Andorai
SCENARIUSZ
Károly Makk, Erszebét Galgóczi
ZDJĘCIA
Tamás Andor (kolor)
MONTAŻ
György Sívó
MUZYKA
László Dés, János Másik
KOSTIUMY
Emöke Csengey
SCENOGRAFIA
Tamás Vayer
DEKADA
NAGRODY
Nagroda za najlepszą rolę żeńską (Jadwiga Jańkowska-Cieślak) i nagroda FIPRESCI (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes)
EDYCJA