fbpx

8—15 kwietnia 2024

Warszawa

Ishibashi / GIFT / Hamaguchi


Ten projekt zrodził się z przyjaźni. Eiko Ishibashi, autorka muzyki do Drive My Car, nagrodzonego za scenariusz w Cannes oraz Oscarem za najlepszy film międzynarodowy, zaproponowała Ryûsuke Hamaguchiemu kolejne przedsięzwięcie. Tym razem reżyser miał oderwać się od literatury (jego poprzedni film to adaptacja prozy Harukiego Murakamiego) i dać się poprowadzić niejednorodnej, eterycznej i niepokojącej muzyce Ishibashi, stanowiącej źródło opowieści. Efektem ich pracy jest GIFT – „współczesny film niemy”, który przypomina o sugestywnej sile dźwięków zdolnych do odkrywania nowych pokładów wrażeń i emocji. Hamaguchi, po zakończeniu GIFT, rozwinął wątki w nim zawarte w pełnometrażowy film kinowy Zła nie ma (Evil Does Not Exist) – również z muzyką Ishibashi – pokazujący interakcje człowieka i natury. Film miał premierę na festiwalu w Wenecji (2023), gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury.

Wyjątkowość projektu GIFT podkreśla fakt, że jest on prezentowany wyłącznie z muzyką na żywo, wykonywaną przez jej twórczynię Eiko Ishibashi. I właśnie w ten sposób będzie można zobaczyć (i usłyszeć!) GIFT 11 kwietnia w Muzeum POLIN w ramach Timeless Film Festival Warsaw.

Patrycja Mucha

Eiko Ishibashi – japońska kompozytorka i multiinstrumentalistka (wokal, pianino, perkusja), autorka muzyki filmowej, w tym do nagrodzonego Oscarem Drive My Car Ryûsuke Hamaguchiego, wyróżniona tytułem Odkrycia Roku podczas World Soundtrack Awards na festiwalu filmowym w Gandawie w 2023 roku. Jej prace to dźwiękowe fenomeny, będące fuzją stylów i gatunków – od chamber popu, przez muzykę konkretną, wykorzystującą wydawane przez świat odgłosy, po jazz i muzykę progresywną. Współpracowała z takimi artystami jak Jim O’Rourke, Keiji Haino, Charlemagne Palestine, Merzbow, Giovanni Di Domenico, Phew.

Partner koncertu

DATA

11 kwietnia 2024

GODZINA

20:00

MIEJSCE

Muzeum POLIN

TYTUŁ ANGIELSKI

GIFT

TYTUŁ ORYGINALNY

GIFT

JĘZYK

plansze w języku angielskim

NAPISY

polskie

SEKCJA

REŻYSERIA

CZAS TRWANIA

73 min

ROK PRODUKCJI

2023

KRAJ PRODUKCJI

KONTAKT

regina@frontporchproductions.org

KOPIA / TYP WYDARZENIA

PRODUCENCI_TKI

Satoshi Takata,  Shô Harada, Katsumi Tokuyama

PRODUKCJA

Fictive / NEOPA

OBSADA

Hitoshi Omika (Takumi), Ryô Nishikawa (Hana), Ryûji Kosaka (Takahashi), Ayaka Shibutani (Mayuzumi), Yûto Torii (Tatsuki)

SCENARIUSZ

Masato Nunobe

ZDJĘCIA

Yoshio Kitagawa (kolor)

MONTAŻ

Ryûsuke Hamaguchi, Azusa Yamazaki

MUZYKA

Eiko Ishibashi

SCENOGRAFIA

Masato Nunobe

DEKADA

EDYCJA