My Fair Lady
W 2024 roku My Fair Lady, z Audrey Hepburn w roli ambitnej kwiaciarki o niewyparzonym języku, obchodzi 60-lecie premiery. To nie tylko jeden z najwspanialszych musicali późnego Hollywood, ale i ery klasycznej w ogóle. Z rozmachem zainscenizowany i brawurowo zagrany (zarówno przez Hepburn, jak i Stanleya Hollowaya jako ojca głównej bohaterki oraz Rexa Harrisona w roli nadętego fonologa), jest pełen subtelności, które do historii Pigmaliona mógł wprowadzić tylko tak wybitny „reżyser kobiet” jak George Cukor. Choć My Fair Lady pozostaje dziełem konserwatywnym, w całej rozciągłości nagina także reguły męskiego świata, w jakim przyszło funkcjonować Elizie Doolittle. Wybór Hepburn do tej roli – choć nie obyło się bez kontrowersji – dodał filmowi nie tylko gracji, ale również kolejnych pokładów znaczeń, które dziś można z przyjemnością (i w rytm wybitnych utworów) odkrywać dla siebie.
Patrycja Mucha
George Cukor (1899–1981) był amerykańskim reżyserem specjalizującym się w komediach i adaptacjach literackich. Był znany jako „reżyser kobiet”, choć osobiście tego określenia nie lubił. Tym niemniej to raczej nie przypadek, że to właśnie on wyreżyserował pierwszy film hollywoodzki z wyłącznie żeńską obsada, Kobiety (1939). Do innych jego filmów należą Kolacja o ósmej (1933), Gasnący płomień (1944) i Żebro Adama (1949).
Rekonstrukcja 4K.
Lorem ipsum
Lorem ipsum
DATA
8 kwietnia 2024
GODZINA
20:30
MIEJSCE
Kino Atlantic B
KOPIA / TYP WYDARZENIA
DATA
14 kwietnia 2024
GODZINA
12:30
MIEJSCE
Kino Atlantic C
KOPIA / TYP WYDARZENIA
TYTUŁ ANGIELSKI
My Fair Lady
TYTUŁ ORYGINALNY
My Fair Lady
JĘZYK
angielski
NAPISY
polskie
SEKCJA
REŻYSERIA
CZAS TRWANIA
170 min
ROK PRODUKCJI
1964
KRAJ PRODUKCJI
WŁAŚCICIEL PRAW
Park Circus
TRIGGER WARNING
PRODUCENCI_TKI
Jack L. Warner
PRODUKCJA
Warner Bros.
OBSADA
Audrey Hepburn, Rex Harrison, Stanley Holloway, Wilfrid Hyde-White, Gladys Cooper
SCENARIUSZ
Alan Jay Lerner
ZDJĘCIA
Harry Stradling (kolor)
MONTAŻ
William H. Ziegler
MUZYKA
Frederick Loewe
KOSTIUMY
Cecil Beaton
SCENOGRAFIA
Gene Allen, Cecil Beaton, George James Hopkins
DEKADA
NAGRODY
Oscary za najlepszy film, najlepszą reżyserię (George Cukor), najlepszego aktora (Rex Harrison), najlepsze zdjęcia (Harry Stradling), najlepszą scenografię (Gene Allen, Cecil Beaton, George Jay Hopkins), najlepsze kostiumy (Cecil Beaton), najlepszą adaptację muyzki (André Previn) i najlepszy dźwięk (George R. Groves), Złote Globy za najlepszy film musicalowy albo komediowy, najlepszą reżyserię i najlepszego aktora, AFI’s Greatest Movie Musicals (2006)
EDYCJA