Pałac
Ekranizacja arcydzieła Wiesława Myśliwskiego, być może najwybitniejszej powieści z nurtu prozy chłopskiej. Rok 1945, groźnymi pomrukami wybuchów nadchodzi front. Bosonogi pasterz Jakub obserwuje właścicieli, którzy w popłochu uciekają ze swojego pałacu. Czy to koniec niewoli chłopa? Moment jego wyzwolenia? Niekoniecznie. Jakub początkowo z bojaźnią, potem coraz śmielej wchodzi do opustoszałego pałacu, obserwuje bogactwo sal, natrafia na suto zastawione stoły, po raz pierwszy w życiu przegląda się też w lustrze. I krok po kroku zaczyna upodabniać się do tych, którzy latami okazywali mu tylko pogardę. Wyobrażenia o „byciu panem” coraz mocniej wdzierają się do rzeczywistości, aż po tragiczny finał. Błyskotliwa i gorzka diagnoza na temat długiego trwania schematów feudalnej przemocy. Człowiek wyjdzie z folwarku – sugeruje Tadeusz Junak za Wiesławem Myśliwskim – ale czy zawsze folwark wyjdzie z człowieka? Opowieść odkrywana dziś na nowo na fali „zwrotu ludowego” w polskiej kulturze.
Piotr Sadzik
Tadeusz Junak (1945–2009) był polskim reżyserem i scenarzystą oraz współzałożycielem awangardowej grupy artystycznej Warsztat Formy Wizualnej, w ramach której w latach 1971–1974 realizował dzieła eksperymentalne. Kręcił też filmy dokumentalne, fabularne i telewizyjne. Pałac (1980) był jego debiutem fabularnym, a zarazem najbardziej znanym filmem.
partner pokazu
partner pokazu
DATA
8 kwietnia 2024
GODZINA
13:30
MIEJSCE
Kino Muranów Gerard
KOPIA / TYP WYDARZENIA
DATA
10 kwietnia 2024
GODZINA
21:00
MIEJSCE
Kino Atlantic D
KOPIA / TYP WYDARZENIA
TYTUŁ ANGIELSKI
The Palace
TYTUŁ ORYGINALNY
Pałac
JĘZYK
polski
NAPISY
angielskie
SEKCJA
REŻYSERIA
CZAS TRWANIA
90 min
ROK PRODUKCJI
1980
KRAJ PRODUKCJI
DYSTRYBUCJA W POLSCE
WFDiF
TRIGGER WARNING
PRODUCENCI_TKI
Halina Kawecka
PRODUKCJA
Zespół Filmowy Perspektywa
OBSADA
Janusz Michałowski, Bożena Adamek, Halina Gryglaszewska, Elżbieta Karkoszka, Danuta Kisiel
SCENARIUSZ
Tadeusz Junak
ZDJĘCIA
Ryszard Lenczewski (kolor)
MONTAŻ
Janina Niedźwiecka
MUZYKA
Leszek Orlewicz
KOSTIUMY
Małgorzata Moskwa-Braszka, Ewa Krauze
SCENOGRAFIA
Elżbieta Karwańska
DEKADA
NAGRODY
Nagrody za najlepsze zdjęcia (Ryszard Lenczewski), najlepszy dźwięk (Jan Czerwiński, Jerzy Blaszyński) i za najlepszy montaż (Janina Niedźwiecka) (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku)
EDYCJA