fbpx

8—15 kwietnia 2024

Warszawa

Wim Mertens | fortepian solo i głos


Wybitny belgijski kompozytor, pianista i gitarzysta Wim Mertens po raz pierwszy wystąpi w Warszawie z koncertem solowym na fortepian i głos. W Muzeum POLIN wykona własną muzykę filmową, m.in. z Brzucha architekta Petera Greenawaya, Fiesty Pierre’a Boutrona oraz Między złem a głębokim błękitnym oceanem Marion Hänsel. Słuchacze zostaną wprowadzeni w osobny, muzyczny świat twórcy, który włącza do swoich utworów także partie wokalne: śpiewa wysokim głosem, używając stworzonego przez siebie języka. Mertens jest zaliczany, obok Philipa Glassa i Michaela Nymana, do czołowych twórców minimalizmu.

Mertens urodził się w 1953 roku w Neerpelt. Zagrał niezliczone koncerty jako solista oraz wraz ze swoim zespołem w Europie, Ameryce Północnej i Środkowej, Japonii, Tajlandii i Rosji. Studiował w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, a następnie ukończył nauki polityczne i społeczne na K.U. Leuven oraz muzykologię na Uniwersytecie Gandawskim. W 1998 roku Mertens został Ambasadorem Kulturalnym Flandrii. Komponuje utwory w różnych gatunkach, od krótkich, przystępnych piosenek do złożonych cykli, a także w różnych aranżacjach: od solowego fortepianu po zespoły kameralne i orkiestrę symfoniczną. Począwszy od swojego debiutu płytowego w 1980 roku, zatytułowanego For Amusement Only (elektronicznej kompozycji wykorzystanej w automatach do pinballa), wydał ponad 65 albumów.

Mertens jest również cenionym twórcą muzyki teatralnej oraz autorem muzyki na fortepian i głos do filmów niemych: Kobieta znikąd Louisa Delluca i The Land Beyond the Sunset Harolda Shawa. Skomponował i wykonał także muzykę do męskiej kolekcji Christiana Diora podczas pokazu mody w Paryżu w 2008 roku.

Partner koncertu

Partner koncertu

DATA

10 kwietnia 2024

GODZINA

20:00

MIEJSCE

Muzeum POLIN

SEKCJA

EDYCJA

CZAS TRWANIA

90 min