Życie i śmierć pułkownika Blimpa
Pierwsze wielkie osiągnięcie Łuczników i jeden z najbardziej niezwykłych filmów epickich w historii kina. Nawiązujące tytułem do popularnego w latach 30. i 40. komiksu wyśmiewającego brytyjski militaryzm Życie i śmierć pułkownika Blimpa to kronika przygód i rozczarowań Clive’a Wynne-Candy’ego (Roger Livesey). W 1902 roku jest on młodym wilczkiem walczącym o honor Anglii, a cztery dekady później, w czasie II wojny światowej, wydaje się już tylko wąsatym reliktem poprzedniej epoki. Sławę Blimpowi jeszcze przed premierą zapewnił Winston Churchill, przeciwny realizacji tej sowizdrzalskiej opowieści o dwuznacznych walorach propagandowych. Dziś widać wyraźnie, że bieżące potrzeby polityczne zainspirowały powstanie pogodnej medytacji o brytyjskości, przemijalności, wojnie i miłości (w trzech wcieleniach zobaczymy tu młodą Deborah Kerr). Rozmachowi produkcji towarzyszy niepowtarzalny, studyjny sznyt: scenografia malująca różnymi kolorami miniony świat i brawurowe zdjęcia w Technicolorze.
Sebastian Smoliński
Rekonstrukcja 4K wykonana w 2012 roku przez Academy Film Archive we współpracy z BFI, ITV Studios Global Entertainment Ltd. i The Film Foundation. Rekonstrukcja została sfinansowana przez The Material World Charitable Foundation, The Louis B Mayer Foundation, Cinema per Roma Foundation i The Film Foundation. Wsparcie Simona i Harley Hessel. Konsultanci ds. rekonstrukcji: Martin Scorsese i Thelma Schoonmaker Powell.
retrospektywa organizowana we współpracy z
partner medialny
DATA
9 kwietnia 2024
GODZINA
20:15
MIEJSCE
Kino Muranów Gerard
KOPIA / TYP WYDARZENIA
DATA
13 kwietnia 2024
GODZINA
15:15
MIEJSCE
Kino Iluzjon Stolica
KOPIA / TYP WYDARZENIA
TYTUŁ ANGIELSKI
The Life and Death of Colonel Blimp
TYTUŁ ORYGINALNY
The Life and Death of Colonel Blimp
JĘZYK
angielski
NAPISY
polskie
SEKCJA
REŻYSERIA
CZAS TRWANIA
163 min
ROK PRODUKCJI
1943
KRAJ PRODUKCJI
WŁAŚCICIEL PRAW
Park Circus
TRIGGER WARNING
Zawsze myślę o filmach Powella i Pressburgera, gdy zastanawiam się nad kolorem, nad tworzeniem światów i nad tym, jak opowiedzieć historię tak żywiołowo, jak to tylko możliwe.
– Ari Aster
Według mnie to najlepszy angielski film. (…) Obejrzałem [Blimpa] w latach osiemdziesiątych, kiedy Martin Scorsese wydobył go z zapomnienia i odrestaurował. Był wyświetlany w kinach, więc poszedłem go zobaczyć i to było kompletne objawienie. Potem wróciłem do domu i napisałem Okruchy dnia.
– Kazuo Ishiguro
PRODUCENCI_TKI
Michael Powell, Emeric Pressburger, Richard Vernon
PRODUKCJA
The Archers
OBSADA
Roger Livesey, Deborah Kerr, Anton Walbrook
SCENARIUSZ
Michael Powell, Emeric Pressburger
ZDJĘCIA
Georges Périnal (kolor)
MONTAŻ
John Seabourne
MUZYKA
Allan Gray
KOSTIUMY
Joseph Bato
SCENOGRAFIA
Alfred Junge
DEKADA
WYRÓŻNIENIA
miejsce 196. na liście najlepszych filmów wszech czasów według magazynu „Sight & Sound” (2022)
EDYCJA