
Ostatni dzień II edycji festiwalu
Festiwalowy poniedziałek to ostatnia okazja, by rozkoszować się klasycznym kinem na wielkich ekranach warszawskich kin. W nowy tydzień wchodzimy w filmowym stylu!
Lumière: 130 urodziny kina
Ten poniedziałek zyska odświętny klimat za sprawą urodzinowej sekcji Lumière: 130 urodziny kina. 28 grudnia 1895 roku w paryskim Grand Café odbył się pokaz, który na zawsze odmienił świat. Bracia Lumière zaprezentowali pierwsze ruchome obrazy, rozpoczynając nową erę sztuki filmowej. Dziś wspominamy początki X muzy podczas seansów Bracia Lumière! (15:00, kino Iluzjon) i Życie i śmierci Maxa Lindera (20:00, kino Iluzjon).
Po pokazie filmu Życie i śmierci Maxa Lindera zostańcie z nami na spotkanie z reżyserem Edwardem Porembnym. Rozmowę poprowadzi Robert Siwczyk – bloger, autor portalu Klatki na oczach, badacz kina niemego i slapstickowego.

Kino animowane i spotkanie z jego twórcą
O 17:15 kino Iluzjon przejmują filmy animowane, czeka na Was seans Filmy animowane Daniela Szczechury: zestaw 2 i spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Jerzy Armata – krytyk filmowy i muzyczny, autor kilkunastu książek o tematyce filmowej, popularyzator filmu animowanego.

Poniedziałkowe #musthave
Na poranki poniedziałkowe i nie tylko: kawa. Ta festiwalowa powstała we współpracy z ekspertami w temacie, marką Coffeedesk. Limitowanych ziaren szukajcie w kinie Muranów, w towarzystwie pozostałych elementów ponadczasowego merchu: toreb, plakatów i czapek z daszkiem.

Czas zakończyć Ucztę kinomanek i kinomanów w najlepszym stylu, dziś w programie:
- Opętanie, reż. Andrzej Żuławski (14:15, Ziemia Obiecana)
- Tramwaj zwany pożądaniem, reż. Elia Kazan (14:30, kino Luna)
- Wybawienie, reż. John Boorman (15:30, kino Muranów)
- Wszyscy ludzie prezydenta, reż. Alan J. Pakula (15:30, kino Luna)
- Imperium namiętności, reż. Nagisa Ôshima (20:30, kino Luna)

Koncert zamknięcia
Dziś o 20:30 zamkniemy II edycję Timeless Film Festival Warsaw pokazem filmu Cud kwiatów z muzyką na żywo w wykonaniu Christine Ott oraz Mathieu Gabry’ego (Snowdrops). Nakręcony w latach 1922–1925 niemy film Cud kwiatów to połączenie sekwencji przedstawiających poklatkowe ujęcia rosnących kwiatów z sekwencjami narracyjnymi i choreografiami baletowymi. Film jest hymnem na cześć natury i uczy, że rośliny mają własne życie. Duet muzyków stworzył organiczne i oniryczne brzmienia, spajając obrazy z filmu Maxa Reichmanna z muzycznym tropizmem.
