Małe Instrumenty | Faust
Ostatni film zrobiony przez F.W. Murnaua, twórcę kultowego Nosferatu, przed wyjazdem do Hollywood. Faust przez dekady pozostawał w cieniu innej niemej superprodukcji ze studia UFA, czyli Metropolis Fritza Langa. Jednym z powodów był brak dostępu do najlepszej, niemieckiej wersji tej wystawnej adaptacji arcydramatu Goethego. Krążąca po świecie wersja „eksportowa”, złożona z poślednich ujęć, nie dawała wyobrażenia o skali wizji, intensywności obrazów i bezbłędnie odtworzonym klimacie średniowiecza, które czynią z Fausta jeden z nieśmiertelnych klasyków folkowego kina grozy. Widzowie i widzki Timeless Film Festival Warsaw obejrzą cyfrowo odrestaurowaną wersję przełomowej rekonstrukcji filmu z 1999 roku, dzięki której niedoceniany wcześniej film Murnaua zyskał drugie życie.
Gotycki klimat starcia Mefisto z Faustem w nieszablonowy sposób odda muzyka stworzona przez wrocławski zespół Małe Instrumenty. Paweł Romańczuk, założyciel grupy, od lat fascynuje się filmem Murnaua i opowiada, że „muzyka do Fausta będzie okazją do stworzenia ilustracji abstrakcyjnej i mrocznej, którą przełamiemy jednak groteską mikrodźwiękowych napięć i dramatów”.
Niemy Faust nie ma nic wspólnego ze sztampowymi adaptacji szkolnych lektur. Jest za to wysokobudżetowym dziełem reżysera, który był wówczas u szczytu możliwości i już w następnym roku wyreżyserował w Stanach Zjednoczonych Wschód słońca, jeden z najbardziej cenionych filmów wszech czasów. Na planie Fausta Murnau ponownie współpracował z Emilem Janningsem, tytułowym Portierem z hotelu Atlantic (również w programie festiwalu). Jannings z diaboliczną werwą wcielił się w Mefista, a już kilka lat później sam podpisał pakt z diabłem, stając się jednym z gwiazdorów nazistowskiej kinematografii. Faust to połączenie wielkoformatowej scenografii i intymnego romansu oraz autorska próba zrozumienia niemieckiej duszy, w której pragnienie piękna sąsiaduje z budzącymi się demonami.
Sebastian Smoliński
Małe Instrumenty – wrocławska grupa artystyczna Małe Instrumenty, założona w 2006 roku przez Pawła Romańczuka, koncentruje się na poszukiwaniach dźwiękowych, korzystając z nietypowych instrumentów muzycznych. Zespół wydaje płyty wypełnione unikatowymi brzmieniami, nagrywa na potrzeby filmu i teatru, ilustruje nią tekst i ruch. Zbiór kilkuset rzadkich instrumentów zapewnia twórcom niemal orkiestrowe spektrum możliwości, nie wykluczając przy tym z poważnego myślenia o muzyce zabawek dźwiękowych, instrumentów edukacyjnych, obiektów i mechanizmów grających, egzotycznych instrumentów etnicznych czy nawet własnoręcznie budowanych źródeł dźwięku. Pierwszy koncert Małych Instrumentów odbył się w 2007 roku na festiwalu Nowe Horyzonty (zespół prezentował własne wersje muzyki filmowej Juliana Józefa Antonisza). Od tamtego czasu grupa wystąpiła na wielu festiwalach muzycznych, filmowych i teatralnych w prawie całej Europie.
partner koncertu
partner koncertu
partner koncertu
partner medialny
partner koncertu
DATA
13 kwietnia 2024
GODZINA
16:00
MIEJSCE
Muzeum POLIN
KOPIA / TYP WYDARZENIA
TYTUŁ ANGIELSKI
Faust
TYTUŁ ORYGINALNY
Faust: Eine deutsche Volkssage
JĘZYK
plansze w języku niemieckim
NAPISY
polskie, angielskie
SEKCJA
REŻYSERIA
CZAS TRWANIA
107 min
ROK PRODUKCJI
1926
KRAJ PRODUKCJI
WŁAŚCICIEL PRAW
Murnau Stiftung
PRODUCENCI_TKI
Erich Pommer
PRODUKCJA
UFA
OBSADA
Gösta Ekman (Faust), Emil Jannings (Mefisto), Camilla Horn (Gretchen), Frida Richard (mama Gretchen), William Dieterle (Valentin, brat Gretchen)
SCENARIUSZ
Hans Kyser, Gerhart Hauptmann (na podstawie dramatu Johanna Wolfganga Goethego)
ZDJĘCIA
Carl Hoffmann (czarno-biały)
MONTAŻ
Elfi Böttrich
KOSTIUMY
Georges Annenkov, Robert Herlth, Walter Röhrig
SCENOGRAFIA
Robert Herlth, Walter Röhrig
DEKADA
EDYCJA