Lampart
Nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes adaptacja powieści Giuseppego Tomasiego di Lampedusy, opublikowanej w 1958 roku. Osadzony w epoce Risorgimento film opowiada o zmierzchu arystokracji, oddającej powoli stery władzy bogatemu mieszczaństwu. Nie jest to jednak wyłącznie opowieść o odchodzeniu klasy społecznej, ale również o starzeniu się człowieka – grany przez Burta Lancastera sycylijski książę Salina na własnej skórze przekonuje się, że wszystko musi się zmienić, by wszystko pozostało takie samo. Visconti, który poniekąd utożsamiał się z Saliną, odtwarza umierający świat arystokracji z pewną dozą nostalgii, ale nie bezkrytycznie. Plastyczna uroda kadrów, bogate kostiumy, zrealizowana z ogromną dbałością o detal scenografia oraz muzyka Nino Roty czynią z Lamparta jeden z najbardziej spektakularnych filmów kostiumowych w historii kina.
Robert Birkholc
Rekonstrukcja wykonana we współpracy z Cineteca di Bologna w L’Immagine Ritrovata, Pathé, Fondation Jérôme Seydoux-Pathé, Twentieth Century Fox i Centro Sperimentale di Cinematografia-Cineteca Nazionale. Rekonstrukcja została sfinansowana przez Gucci i The Film Foundation.
partner sekcji
partner medialny
partner medialny
DATA
9 kwietnia 2024
GODZINA
18:30
MIEJSCE
Kino Muranów Zbyszek
KOPIA / TYP WYDARZENIA
DATA
14 kwietnia 2024
GODZINA
18:45
MIEJSCE
Kino Iluzjon Stolica
KOPIA / TYP WYDARZENIA
TYTUŁ ANGIELSKI
The Leopard
TYTUŁ ORYGINALNY
Il Gattopardo
JĘZYK
włoski
NAPISY
polskie, angielskie
SEKCJA
REŻYSERIA
CZAS TRWANIA
185 min
ROK PRODUKCJI
1963
KRAJ PRODUKCJI
Włochy, Francja
WŁAŚCICIEL PRAW
Park Circus
TRIGGER WARNING
PRODUCENCI_TKI
Goffredo Lombardo
PRODUKCJA
Titanus, Pathé, 20th Century Fox
OBSADA
Burt Lancaster, Claudia Cardinale, Alain Delon, Paolo Stoppa, Rina Morelli
SCENARIUSZ
Suso Cecchi d’Amico, Enrico Medioli, Pasquale Festa Campanile, Massimo Franciosa, Luchino Visconti, René Barjavel
ZDJĘCIA
Giuseppe Rotunno (kolor)
MONTAŻ
Mario Serandrei
MUZYKA
Nino Rota
KOSTIUMY
Piero Tosi
SCENOGRAFIA
Mario Garbuglia
DEKADA
NAGRODY
miejsce 90. na liście najlepszych filmów wszech czasów według magazynu „Sight & Sound” (2022), Złota Palma (1963), nagrody Nastro d’argento za najlepsze zdjęcia (Giuseppe Rotunno), najlepszą scenografię (Mario Garbuglia) i najlepsze kostiumy (Piero Tosi)
EDYCJA