Skrzypek na dachu
Łabędzi śpiew klasycznego musicalu, który jedną nogą już jest w następnej epoce: tej, która dopuszcza smutek i pozwala wyjść ze studia na ulicę. Skrzypek na dachu to najpiękniejszy list miłosny do gatunku, jaki można było sobie wymarzyć: ze wspaniałą muzyką (na czele z rytmicznym Tradition i osiągającym wyżyny dostojnego patosu Sunrise, Sunset), historią poruszającą serca i dusze oraz z szacunkiem dla poezji spektaklu. Ukochany przez polską publiczność film Normana Jewisona to historia Tewje Mleczarza (Chaim Topol w legendarnej, niezwykle wiarygodnie zagranej roli) oraz jego rodziny żyjącej we wschodnioeuropejskim sztetlu na przełomie wieków. Nakręcone w Jugosławii krajobrazy przywołują na ekranie świat, który przestał istnieć – świat żydowskich wsi, wiekowych synagog i kameralnych wspólnot melancholijnie celebrowany przez tytułowego skrzypka. Od dziewczyńskich pantalonów po żydowskie rytuały i ceremonie – Skrzypek na dachu to zrealizowana z wielką precyzją ponadczasowa opowieść o tym, że nic nie może trwać wiecznie.
Patrycja Mucha
Norman Jewison (1926–2024) był kanadyjskim reżyserem, który w ciągu swojej trwającej pół wieku kariery realizował filmy różnych gatunków. Wśród nich były komedie, musicale, kryminały, a nawet jeden film science fiction. Jego najsłynniejsze produkcje to prawdopodobnie te trzy, za które dostał nominację do Oscara: W upalną noc (1967), Skrzypek na dachu (1971) i Wpływ księżyca (1987).
Rekonstrukcja 4K.
partner pokazu
DATA
8 kwietnia 2024
GODZINA
20:00
MIEJSCE
Kino Muranów Gerard
KOPIA / TYP WYDARZENIA
DATA
13 kwietnia 2024
GODZINA
20:15
MIEJSCE
Kino Atlantic C
KOPIA / TYP WYDARZENIA
DATA
15 kwietnia 2024
GODZINA
18:30
MIEJSCE
Kino Muranów Zbyszek
KOPIA / TYP WYDARZENIA
TYTUŁ ANGIELSKI
Fiddler on the Roof
TYTUŁ ORYGINALNY
Fiddler on the Roof
JĘZYK
angielski
NAPISY
polskie
SEKCJA
REŻYSERIA
CZAS TRWANIA
181 min
ROK PRODUKCJI
1971
KRAJ PRODUKCJI
WŁAŚCICIEL PRAW
Park Circus
TRIGGER WARNING
PRODUCENCI_TKI
Norman Jewison
PRODUKCJA
The Mirisch Company, Cartier Productions
OBSADA
Topol, Norma Crane, Leonard Frey, Molly Picon, Paul Mann
SCENARIUSZ
Joseph Stein
ZDJĘCIA
Oswald Morris (kolor)
MONTAŻ
Antony Gibbs, Robert Lawrence
MUZYKA
Jerry Bock, John Williams (adaptacja muzyki), Jerry Bock & Sheldon Harding (piosenki)
KOSTIUMY
Joan Bridge, Elizabeth Haffenden
SCENOGRAFIA
Robert F. Boyle, Michael Stringer
DEKADA
NAGRODY
Oscary za najlepsze zdjęcia (Oswald Morris), najlepszą adaptację muzyki (John Williams) i najlepszy dźwięk (Gordon K. McCallum i David Hildyard), Złote Globy za najlepszy film musicalowy albo komediowy i za najlepszego aktora w filmie musicalowym albo komediowym (Topol)
EDYCJA