Strzały prosto w serce. O kinie Powella & Pressburgera rozmawiają Sebastian Smoliński i Karol Szafraniec
Łucznicy nie biorą jeńców: strzały, które wypuszczają w świat, trafiają prosto w serca kinomanów i kinomanek. Wśród trafionych są między innymi Martin Scorsese, Ari Aster, Tilda Swinton czy Kate Bush. Od samego początku festiwalu wiedzieliśmy, że retrospektywa Michaela Powella & Emerica Pressburgera będzie jednym z najważniejszych punktów programu.
Ich filmy są zarówno wizjonerskie i wyrafinowane wizualnie, jak i przystępne w tym, jak opowiadają – o miłości, dumie, życiu i śmierci, pasji i upływie czasu. Sebastian Smoliński, dyrektor artystyczny Timeless FFW i Karol Szafraniec, autor podcastu Audio/Wizualny, edukator filmowy i miłośnik twórczości The Archers, spotkali się przed mikrofonem, by porozmawiać o wszystkich odcieniach bogatej filmografii duetu.
Zapraszamy do odsłuchania drugiego odcinka Timeless Podcast, który wprowadzi Was w świat(y) Michaela Powella & Emerica Pressburgera i, mamy nadzieję, będzie towarzyszem seansów festiwalowych.
Fanem Łuczników jest także przyjaciel Timeless Film Festival Warsaw, Michał Oleszczyk, który w swoim podcaście SpoilerMaster opowiadał swego czasu o Sprawie życia i śmierci – jednym z najbardziej niesamowitych filmów P&P, który transportuje widzów i widzki w zaświaty, na chwilę zatrzymuje czas i włącza nas do prowadzonej od wieków dyskusji na temat sensu życia (i śmierci). Polecamy ten podcast na dokładkę i przypominamy, że w top 100 filmów wszech czasów według Michała znalazł się także Wiem, dokąd zmierzam, który jest również ulubionym filmem Patrycji Muchy, dyrektorki artystycznej Timeless FFW, spośród wszystkich filmów tych brytyjskich twórców. Może warto zatem zaplanować seans?
W tym miejscu polecamy jeszcze jeden rarytas: tuż przed festiwalem, w niedzielę 7 kwietnia o godz. 18:00 w Kinie Iluzjon odbędzie się wernisaż wystawy Timeless Photos poświęconej Fredowi Danielsowi, fotosiście Łuczników. Kuratorzy Ewa Reeves i Nigel Arthur piszą między innymi:
Wielkoformatowe fotografie wykonane przez Danielsa przenoszą nas do Wielkiej Brytanii lat 40. i w sam środek jej wyrafinowanej kultury filmowej. Aktorzy i bohaterowie filmów wyświetlanych na Timeless, w tym Deborah Kerr i Anton Walbrook, zostali uwiecznieni w uderzających i często zabawnych kompozycjach. Fred Daniels miał nienaganny gust oraz bystre oko, a za pomocą aparatu uchwycił istotę fotografowanych gwiazd i gwiazdorów – oraz esencję wyjątkowej sztuki Łuczników.
Wisienką na torcie będzie seans Jeden z naszych samolotów zaginął (One of Our Aircraft Is Missing, Wielka Brytania 1942) w reżyserii duetu, który Kino Iluzjon wyświetli z archiwalnej taśmy 35mm – w hołdzie dla celuloidu i z miłości do analogowego kina. Partnerem wydarzenia jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
Tym z Was, którzy i które mają ochotę zgłębić twórczość Powella & Pressburgera, polecamy:
- artykuł Tam gdzieś musi być niebo autorstwa Kacpra Słodkiego na łamach Pełnej Sali, partnera medialnego retrospektywy,
- tekst kuratorski Sebastiana Smolińskiego, kuratora retrospektywy,
- eseje o filmach Łuczników, towarzyszące wydaniom Criterion Collection.
partner retrospektywy
partner medialny
partner festiwalu