
Niedziela na Timeless Film Festival Warsaw
Niedziela to przedostatni dzień na festiwalowe doświadczanie ponadczasowego kina. Spędzimy ją na spacerach między kinami, spotkaniach z twórcami i w towarzystwie kultowych tytułów.
Daniel Olbrychski: twarzą w twarz z legendą
Dziś stajemy twarzą twarz z legendą polskiego filmu w ramach retrospektywy Daniela Olbrychskiego. W programie znajdziecie film Janusza Morgensterna z udziałem aktora – Jowita (11:45, kino Iluzjon) to poemat o utraconych złudzeniach, gorzka refleksja o zderzeniu marzeń z rzeczywistością, a zarazem jedna z najpiękniejszych i najbardziej złożonych opowieści o psychologii miłości w polskim kinie.

Merch festiwalowy
Jako, że to już przedostatni dzień II edycji Timeless Film Festival Warsaw, szczególnie mocno polecamy zaopatrzyć się w nasz merch i przedłużyć sobie magię festiwalu na długie miesiące. W sprzedaży unikatowy zestaw płyt DVD oraz CD Alejandro Jodorowskiego, książki, plakaty, torby, czapki z daszkiem oraz kawa, która jest efektem współpracy z marką Coffeedesk. Wszystko to znajdziecie w kinie Muranów.

Spotkania z twórcami
Niedziela będzie obfitować w seanse połączone ze spotkaniami z twórcami i dyskusje. Po seansie Słowa od serca + Spotkanie z Mai (14:00, kino Iluzjon), w ramach retrospektywy Mai Zetterling, spotkamy się z synem reżyserki i aktorki, Louisem Lemkowem Zetterlingiem. Rozmowę poprowadzi Klara Cykorz, kulturoznawczyni, krytyczka filmowa, laureatka konkursu im. Krzysztofa Mętraka.
O 17 zapraszamy do kina Iluzjon na Wieczorne dzwony i rozmowę z reżyserem Lordanem Zafranoviciem i Patrycjuszem Pająkiem, nauczycielem akademickim, autorem książki Arcydzieła chorwackiego filmu fabularnego. Prowadzącą spotkanie będzie dr Maša Guštin, wykładowczyni uniwersytecka specjalizująca się w kinie oraz kulturze bałkańskiej.

Natomiast o 17:15 rozpoczniemy pokaz Anima. Mistrzowie polskiej animacji, a przed nim spotkamy się Jerzym Armatą, autorem książki Anima. Mistrzowie polskiej animacji. Jerzy Armata to krytyk filmowy i muzyczny, autor kilkunastu książek o tematyce filmowej, popularyzator filmu animowanego.

Finałem niedzielnych spotkań będzie dyskusja po II części filmu Shoah (14:00, kino Muranów) – Pamięć jako medium. Sztuka jako świadectwo. W dyskusji wezmą udział Patrycja Dołowy – pisarka, artystka i działaczka społeczna, autorka książek; Aleksandra Janus – antropolożka, badaczka, kuratorka projektów kulturalnych, wiceprezeska Fundacji Zapomniane; Mikołaj Grynberg – pisarz, fotograf, autor książek poświęconych współczesnemu doświadczeniu Żydów w Polsce, m.in. albumu Auschwitz – co ja tutaj robię, zbiorów rozmów Ocaleni z XX wieku. Dyskusję moderować będzie Jakub Duszyński, dyrektor artystyczny w firmie Gutek Film, twórca krótkiego filmu dokumentalnego o pamięci, który w czerwcu 2025 zostanie zaprezentowany w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Co jeszcze w niedzielnym programie?
Szczególnie polecamy zerknąć na dwie propozycje od wielkich twórców kina amerykańskiego: jedyny film wojenny w dorobku Sama Peckinpaha, efektowny moralitet korespondujący z legendarnymi Ścieżkami chwały Stanleya Kubricka – Żelazny krzyż (20:45, kino Iluzjon) i opowieść o bokserze w drodze z Bronxu na szczyt i ze szczytu na dno, jeden z największych filmów Martina Scorsese – Wściekły byk (12:30, Ziemia Obiecana).
