
Piątek na festiwalu – rozpocznij z nami weekend
Piątek oznacza półmetek II edycji festiwalu, początek festiwalowego weekendu i długi wieczór w klubie festiwalowym. Zaplanujcie z nami nadchodzący weekend!
Co w weekend?
Zanim o tym, co dziś na ekranach, spójrzmy w przyszłość. W sobotę oraz niedzielę widzimy się na pokazach filmu Shoah Claude’a Lanzmanna. Seans ponad 9-cio godzinnego dzieła podzieliliśmy na dwie części – pierwsza z nich rozpocznie się w sobotę o 14:00 w kinie Muranów i po jej zakończeniu zapraszamy na rozmowę Pamięć jako medium. Sztuka jako świadectwo z udziałem Patrycji Dołowy, Aleksandry Janus, Mikołaja Grynberga i Jakuba Duszyńskiego. Drugą część Shoah zaplanowaliśmy na niedzielę, start seansu również o 14:00 w kinie Muranów.

Retrospektywa Sama Peckinpaha
Rewolucjonista amerykańskiego westernu – dziś w towarzystwie Sama Peckinpaha można spędzić solidne kilka godzin. Polecamy zacząć w kinie Iluzjon, gdzie o 15:15 rozpocznie się seans Konwoju, który przeniesie nas w sam środek Ameryki lat 70. I kontynuować w tym samym miejscu, bo już o 20:30 kolejny film w ramach retrospektywy – najbardziej melancholijny i poetycki film Peckinpaha, czyli Pat Garrett i Billy Kid.

Co robić między seansami?
Tę listę warto zapisać w zakładce ulubione. Zebraliśmy w jednym miejscu spis miejsc, które ugoszczą Was między kinowymi seansami. Na głodnych i spragnionych czekają specjalne zniżki.
Spotkania z twórcami
O 17:00 (Filmy animowane Daniela Szczechury: zestaw 1, kino Iluzjon) zapraszamy do świata animacji, gdzie wspólnie z Danielem Szczechurą zobaczymy zestaw filmów animowanych jego autorstwa. Po seansie zostańcie z nami na rozmowę z reżyserem, którą poprowadzi Jerzy Armata, krytyk filmowy i muzyczny, autor kilkunastu książek o tematyce filmowej, popularyzator filmu animowanego.

Retrospektywa Sama Peckinpaha to nie jedyny amerykański przystanek w piątkowym rozkładzie jazdy. Na Pieskie popołudnie (niech Was nie zmyli tytuł, startujemy o 20:00 w kinie Muranów) zapraszamy wspólnie z kuratorem sekcji, Maciejem Jarkowcem, który przed seansem wygłosi krótki wykład w formule TEDx.

Propozycja od oscarowego twórcy
W ramach sekcji Klasyczne kino latynoskie pokażemy Dworzec nadziei (14:30, kino Muranów), film nagrodzonego na ostatniej gali oscarowej Waltera Sallesa. Wyróżniona Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 1998 opowieść o podróży nietypowej pary – niemłodej już, z początku cynicznej kobiety i dziewięciolatka, który stracił matkę – przez ubogą, nie zawsze im przyjazną Brazylię.

Co jeszcze czeka nas w piątek?
Francja oczami Andrzeja Żuławskiego w nietypowym melodramacie o jakże romantycznym tytule, Najważniejsze to kochać (14:00, kino Luna) oraz Delicatessen (23:00, kino Iluzjon) Jean-Pierre’a Jeuneta, autora Amelii, który udowadnia, że jego twórczość ma nie tylko słodkie oblicze.
Na deser podajemy Sok z żuka (15:00, sala Ziemia Obiecana) z legendarnymi rolami Michaela Keatona, Winony Ryder i Catherine O’Hary.
