7—14 kwietnia 2025

Warszawa

April 7—14, 2025

Warsaw

David Lynch – filmy krótkometrażowe: zestaw 3


Obserwujemy Lyncha jeszcze nieokrzesanego, ale już podszytego lękiem i obsesją na punkcie formy. Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze to kinetyczna plama – malarski horror rozlewający się farbą po ekranie. Alfabet jest jak dziecięcy koszmar ubrany w animację, gdzie nauka liter przybiera postać psychodelicznej tortury. Babcia to mroczna baśń o samotności i ucieczce w surrealistyczne wizje, która zapowiada już świat znany z Głowy do wycierania. A potem Amputacja – statyczny, a jednak pełen niepokoju eksperyment. Na tym tle Kowboj i Francuz wydaje się niemal lżejszą anegdotą – pastisz westernu przefiltrowany przez Lynchowski obiektyw, w którym kulturowe stereotypy rozpadają się w groteskowym tańcu nieporozumień.

Mikołaj Mizak

David Lynch (1946 – 2025) – amerykański reżyser, scenarzysta, producent i artysta wizualny, urodził się w Missoula w stanie Montana. Studiował malarstwo w Filadelfii, po czym przeniósł się do Los Angeles. Jego pełnometrażowy debiut, Głowa do wycierania, zrealizowany z pomocą American Film Institute, stał się kultowym dziełem kina niezależnego. Lynch był jednym z najbardziej oryginalnych i wpływowych twórców światowego kina; jego rozpoznawalna mieszanka surrealizmu, tropów gatunkowych i eksperymentalnej narracji znalazła uznanie w szerokich kręgach odbiorców. Strona wizualna i audialna jego filmów była zawsze integralną częścią ich skomplikowanej struktury. Poza działalnością reżyserską uprawiał malarstwo, fotografię, medytację i eksperymentował z nowymi mediami. Trzykrotnie nominowany do Oscara, za Dzikość serca (1990) otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.

13 kwietnia 2025

15:00

Iluzjon Stolica

Wstęp Wstęp
DCP DCP

Tytuł angielski: David Lynch: Collection of Short Films – Part 3

Sekcja: Tribute to David Lynch

Czas trwania: 74 min

Język: angielski

Napisy: polskie

Właściciel praw: So Films

Dekada: 1960. 1970. 1980. 1990. 

Edycja: TFFW 2025

Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze

Minimalistyczna animacja, w której sześciu identycznych mężczyzn, niczym marionetki w absurdalnym rytuale, kolejno zaczyna wymiotować. Lynch, jeszcze na etapie poszukiwań artystycznego języka, kreuje tu groteskową metaforę monotonii i biologicznej mechaniki ludzkiej egzystencji – powtarzalnej, przewidywalnej, nieprzejednanej.

Mikołaj Mizak

Tytuł angielski: Six Men Getting Sick

Tytuł oryginalny: Six Men Getting Sick

Reżyseria: David Lynch

Czas trwania: 4 min

Rok produkcji: 1966

Kraj produkcji: USA

Alfabet

Senna, niepokojąca wariacja na temat edukacji jako procesu opresji dziecka. Lynch splata animację i obraz aktorski w ekspresyjny, krzykliwy kolaż, w którym dziecięca recytacja alfabetu przeistacza się w narastający z każdą kolejną literą koszmar. Film, inspirowany rzeczywistymi lękami krewnej reżysera, eksploruje wpływ systemu na kruchą psychikę jednostki.

Mikołaj Mizak

Tytuł angielski: The Alphabet

Tytuł oryginalny: The Alphabet

Reżyseria: David Lynch

Czas trwania: 4 min

Rok produkcji: 1968

Kraj produkcji: USA

Babcia

Gęsta od surrealizmu, mroczna opowieść o chłopcu dorastającym w dusznym, opresyjnym świecie. W akcie desperacji sadzi on nasiono, z którego wyrasta groteskowa, można by powiedzieć – sakralna postać babci, czułej, ale i niepokojącej. Film łączący animację z aktorstwem pulsuje podskórnym lękiem i emocjonalnym napięciem, które później stanie się znakiem rozpoznawczym twórczości Lyncha.

Mikołaj Mizak

Tytuł angielski: The Grandmother

Tytuł oryginalny: The Grandmother

Reżyseria: David Lynch

Czas trwania: 34 min

Rok produkcji: 1970

Kraj produkcji: USA

Amputacja

Statyczna, czarno-biała etiuda, w której David Lynch i operator Frederick Elmes inscenizują enigmatyczną scenę – mężczyzna wygłasza niepokojący monolog o amputacji palców, a w tle słychać szorstkie dźwięki maszyny do pisania. Film balansuje na granicy absurdu i cielesnego horroru, budując gęstą atmosferę zagubienia i nieokreślonego bólu.

Mikołaj Mizak

Tytuł angielski: The Amputee

Tytuł oryginalny: The Amputee

Reżyseria: David Lynch

Czas trwania: 5 min

Rok produkcji: 1973

Kraj produkcji: USA

Kowboj i Francuz

Kowboj i Francuz to Lynch w lżejszym, ale równie ekscentrycznym wydaniu. Film porusza kwestię dwóch mitologii: amerykańskiego westernu i wyobrażeń o Europie. Kowboje znajdują w górach rozemocjonowanego Francuza, którego maniery prowadzą do serii absurdalnych nieporozumień. Mimo tego Lynch nie idzie w tani pastisz – jego groteska ma w sobie coś ze snu, w którym wszystko jest ciut zbyt jaskrawe, zbyt rozciągnięte, zbyt sztuczne. To nie realistyczna konfrontacja kultur, lecz ich dziwaczny dialog, w którym prawda ma mniejsze znaczenie niż teatralność sytuacji.

Mikołaj Mizak

Tytuł angielski: The Cowboy and the Frenchman

Tytuł oryginalny: The Cowboy and the Frenchman

Reżyseria: David Lynch

Czas trwania: 26 min

Rok produkcji: 1988

Kraj produkcji: USA, Francja

Lumière

Hipnotyczna, kilkunastosekundowa impresja nakręcona kamerą z epoki braci Lumière. Lynch, w duchu pierwszych filmowych eksperymentów, zamyka w jednym ujęciu wizję, w której światło i cień tworzą tajemniczą, niemal metafizyczną aurę, jakby kino samo przyglądało się własnym korzeniom.

Mikołaj Mizak

Tytuł angielski: Lumière

Tytuł oryginalny: Lumière

Reżyseria: David Lynch

Czas trwania: 1 min

Rok produkcji: 1995