
Dekalog III
Pomysł Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza, aby sięgnąć po starotestamentowy Dekalog jako punkt wyjścia dziesięciu filmowych historii, mógł wydawać się szalony. Obaj twórcy postawili jednak przed sobą zadanie nieoczywiste i intrygujące. Punktem wyjścia projektu stało się pytanie: w jaki sposób dziesięć przykazań odbieramy współcześnie? Co dzisiaj naprawdę one znaczą? Czy nadal są moralnym drogowskazem, czy tylko formułką wyuczoną na pamięć przed pierwszą komunią świętą, a później zapominaną?
Każda z dziesięciu części Dekalogu odnosi się do wybranego przykazania. Każda pokazuje człowieka, który – świadomie lub nie – narusza je i ponosi z tego tytułu konsekwencje. W trzecim przykazaniu mowa jest o uszanowaniu dnia świętego. W filmie jest to wigilia Bożego Narodzenia. Dzień, który podkreśla poczucie bliskości, kończy kłótnie i wybacza winy. Para, która spędza ze sobą wigilijny wieczór, nie poddaje się tej atmosferze. Święta nie przynoszą im pokoju, zmuszają zaś do rozliczenia się ze sobą do końca. W serialu Kieślowskiego i Piesiewicza nie ma łatwych rozwiązań. Każdy, kto znajdzie się na życiowym zakręcie, musi poradzić sobie sam. Czy po takim doświadczeniu zechce zmienić coś w swoim życiu? To już inna sprawa.
Piotr Kotowski

Krzysztof Kieślowski (1941–1996) – był polskim filmowcem, który zaczynał jako reżyser dokumentów. Zdobył międzynarodową sławę serialem Dekalog (1989) i dwoma filmami będącymi rozszerzonymi wersjami jego odcinków, Krótkim filmem o zabijaniu i Krótkim filmem o miłości. Następnie zrealizował Podwójne życie Weroniki (1991) i swoje ostatnie dzieło, trylogię Trzy kolory (1993–94).
Seans już minął
8 kwietnia 2025
19:00
Iluzjon Stolica
Tytuł angielski: Decalogue III
Tytuł oryginalny: Dekalog III
Język: polski
Napisy: angielskie
Sekcja: Daniel Olbrychski: twarzą w twarz z legendą
Reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Czas trwania: 59 min
Rok produkcji: 1988
Kraj produkcji: Polska
Właściciel praw: TVP
Producenci_tki: Ryszard Chutowski
Produkcja: Telewizja Polska, Zespół Filmowy TOR
Obsada: Daniel Olbrychski, Maria Pakulnis, Joanna Szczepkowska, Anna Seniuk, Artur Barciś
Scenariusz: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz
Zdjęcia: Piotr Sobociński
Montaż: Ewa Smal
Muzyka: Zbigniew Preisner
Kostiumy: Małgorzata Obłoza, Hanna Ćwikło
Scenografia: Halina Dobrowolska
Dekada: 1980.
Nagrody: 1990 Srebrna Taśma (Stowarzyszenie Włoskiej Krytyki Filmowej) – najlepszy film zagraniczny prezentowany we Włoszech | 1989 Wenecja (MFF) – nagroda FIPRESCI 1989 Wenecja (MFF) – nagroda “Young Cinema” | 1989 Dunkirk (International Films Meeting) – Nagroda Krytyki | 1989 Montreal (World Film Festival) – nagroda krytyki | 1989 San Sebastian – nagroda OCIC (Międzynarodowa Organizacja Katolicka d/s Filmu) | 1989 Sao Paulo (MFF) – nagroda krytyki filmowej | 1990 Złoty Ekran (przyznawany przez pismo “Ekran”) za reżyserię (za rok 1989) Krzysztof Kieślowski
Edycja: TFFW 2025
