Dobre, bo polskie: Odrestaurowana cyfrowo klasyka polskiego kina na Timeless Film Festival Warsaw
Festiwal Timeless to miejsce spotkań: z ulubionymi klasykami, z filmami, których jeszcze nie znamy, a także z polskim kinem, które bardzo rzadko można podziwiać na wielkim ekranie. W sekcji Terytoria klasyki: Kino polskie prezentujemy autorską selekcję 13 filmów fabularnych. Wielu projekcjom będą towarzyszyć spotkania z twórcami i twórczyniami.
Marek Koterski, Barbara Sass, Magdalena Łazarkiewicz, Tadeusz Junak, Janusz Zaorski, Mariusz Treliński, Marek Piwowski, Wojciech J. Has, Sylwester Chęciński, Edward Żebrowski, Lech Majewski – już w kwietniu zobaczymy jedne z najbardziej ikonicznych dzieł wymienionych twórców i twórczyń po cyfrowej rekonstrukcji!
Czekają nas pokazy kultowych polskich klasyków, ale też wędrówka mniej uczęszczanymi ścieżkami polskiego kina. Zobaczymy między innymi dwa portrety Warszawy: rozdzierający Krzyk (1982) Barbary Sass oraz gangsterską komedię Przepraszam, czy tu biją? (1976) Marka Piwowskiego. Przypominamy także dwa kultowe filmy z lat 60.: Samych swoich (1967) Sylwestra Chęcińskiego oraz kończący w tym roku 60 lat Rękopis znaleziony w Saragossie (1964) Wojciecha Jerzego Hasa. Sekcja podkreśla też najbardziej oryginalne przykłady dialogu kina z literaturą: portret tytułowego poety w Wojaczku (1999) Lecha Majewskiego, wstrząsającą adaptację powieści Stanisława Lema Szpital przemienienia (1978) Edwarda Żebrowskiego czy też oparty na prozie Wiesława Myśliwskiego Pałac (1980) Tadeusza Junaka.
Na Timeless spotkamy się też z twórcami i twórczyniami, którzy kreują najnowszą historię polskiego kina: Marek Koterski uświetni jubileuszowe pokazy Domu wariatów (1984), Janusz Zaorski opowie o kulisach pracy nad Pokojem z widokiem na morze (1977), Mariusz Treliński wraz Janem Fryczem wprowadzą widzów i widzki w przesiąknięte katastrofizmem Witkacego Pożegnanie jesieni (1990), a Magdalena Łazarkiewicz porozmawia z nami o Ostatnim dzwonku (1989), jednym z najważniejszych polskich filmów o młodzieży.
Z publicznością Timeless spotkają się ponadto m.in. Dorota Stalińska (Krzyk), Krzysztof Siwczyk (Wojaczek), Hanna Mikuć (Kobieta w kapeluszu Stanisława Różewicza, 1984), Marek Piwowski oraz Maja Komorowska, która wybrała do programu festiwalu jeden ze swoich ulubionych filmów: Za ścianą (1971) Krzysztofa Zanussiego – jedyną fabułę z sekcji, który wciąż czeka na rekonstrukcję cyfrową.
Wszystkie tytuły pokażemy z angielskimi napisami z myślą o zagranicznej widowni, która być może po raz pierwszy będzie miała okazję obejrzeć te dzieła.
Będzie wzruszająco, epicko i groteskowo, a wizualnemu rozbuchaniu będą towarzyszyć ostre, realistyczne cięcia skalpela. Przygotujcie się na trudne emocje, rodzinne opowieści, nieśmiertelne komedie i niebanalne wycieczki w przeszłość.
partner sekcji
partner sekcji
Przypominamy, że jeszcze tylko do środy do 23:59 możecie kupić karnet na cały festiwal.