
Zabawa w wojnę + Nocne zabawy
Nocne zabawy
Choć film Mai Zetterling miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji, to uznano, go za zbyt kontrowersyjny i odwołano publiczne seanse. Mogli go zobaczyć jedynie jurorzy na pokazie zamkniętym. To kolejny tytuł w dorobku szwedzkiej reżyserki, który wywołał skandal. I to niejeden – podczas festiwalu w San Francisco rezygnację z pełnienia funkcji dyrektorki złożyła Shirley Temple. Był to jej protest przeciwko umieszczeniu w programie, ponieważ aktorka uznała go za… pornografię. Te reakcje dowodzą, że szwedzka reżyserka doskonale wyczuwała sferę tabu i odważnie w nią wkraczała.
Tym razem jej celem było sportretowanie pogrążonej w dekadencji Europy. Gotycka z ducha opowieść o duchach przeszłości nawiedzających stary pałac rozgrywa się w wyższych sferach. To rzecz o zakazanej seksualnej namiętności, traumie i próbach jej wymazania. Niezwykła struktura filmu nawiguje pomiędzy dorosłością i dzieciństwem bohatera, przeszłością i teraźniejszością, a dom staje się wehikułem przeżywanych na nowo wspomnień. Fenomenalnie uchwycone introspekcje, odwaga w konfrontowaniu z wypartym dziedzictwem to tylko niektóre zalety Nocnych zabaw, ulubionego filmu Johna Watersa.
Małgorzata Sadowska

Mai Zetterling (1925–1994) była szwedzką aktorką, reżyserką i scenarzystką. Karierę rozpoczęła jako aktorka, międzynarodowe uznanie zdobyła dzięki roli w dramacie Skandal (1944) w reżyserii Alfa Sjöberga. W latach 60. XX wieku zwróciła się ku reżyserii, w swoich filmach poruszała takie tematy jak samotność i seksualność. Jej debiut Zakochane pary (1964) wywołał kontrowersje na festiwalu w Cannes ze względu na śmiałe przedstawienie seksualności.
Seans już minął
10 kwietnia 2025
20:45
Iluzjon Mała Czarna
Tytuł angielski: Night Games
Tytuł oryginalny: Nattlek
Język: szwedzki
Napisy: polskie, angielskie
Sekcja: Mai Zetterling: buntowniczka z wyboru
Reżyseria: Mai Zetterling
Czas trwania: 105 min
Rok produkcji: 1966
Kraj produkcji: Szwecja
Właściciel praw: Swedish Film Institute
Zabawa w wojnę
Zdobywca Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji, krótkometrażowy debiut fabularny Mai Zetterling. Chłopięca Zabawa w wojnę niepostrzeżenie zamienia się w zaciekłą walkę. Metafora dziecięcej strzelaniny na niby skrywa w sobie opowieść o dorosłych grach wojennych prowadzonych przez światowych przywódców, których ambicje i emocje biorą górę nad rozsądkiem, prowadząc do niebezpiecznej eskalacji. Pacyfistyczna wymowa, jaką przynosi ten film, jest charakterystyczna dla całej twórczości Szwedki, podobnie jak krytyka patriarchalnej męskości.
Małgorzata Sadowska
Tytuł angielski: The War Game
Tytuł oryginalny: Leka krig
Reżyseria: Mai Zetterling
Czas trwania: 15 min
Rok produkcji: 1963
Kraj produkcji: Szwecja
Producenci_tki: Göran Lindgren
Produkcja: Sandrew Film & Teater AB
Obsada: Ingrid Thulin, Keve Hjelm, Jörgen Lindström
Scenariusz: Mai Zetterling, David Hughes
Zdjęcia: Rune Ericson
Montaż: Paul Davies
Muzyka: Jan Johansson, Georg Riedel
Kostiumy: Birgitta Hahn
Dekada: 1960
Edycja: TFFW 2025
