
Złota 10-tka Romana Gutka
Złota 10-tka Timeless Film Festival Warsaw – Roman Gutek, dyrektor festiwalu
1. Dziwolągi, reż. Tod Browning
Dziwolągi powstały prawie sto lat temu, ale nadal są filmem wyjątkowym. Na pół realistyczny, na pół groteskowy obraz upośledzonych fizycznie artystów cyrkowych, przez lata budził kontrowersje, ale też inspirował wielu artystów, od surrealistów po The Ramones, Jodorowsky’ego i Davida Lyncha (Człowiek Słoń). Pokaz z odnowionej cyfrowo kopii.
seans: poniedziałek, 14 kwietnia, godzina 19.15 (Muranów Zbyszek)
2. Komedianci, reż.: Marcela Carné
Film pokazuje świat, w którym miłość i sztuka znaczą więcej niż sukces lub porażka, świat, w którym pieniądze nie mają znaczenia, a pasja do życia powoduje, że fantazja miesza się rzeczywistością. W filmie świetne kreacje stworzyli: Arletta, J.-L. Barrault i P. Brasseur. Mówiono, że to film stworzony przez geniusza. Przez Francuzów nadal uważany za największe osiągniecie tamtejszej kinematografii.
seans: sobota, 12 kwietnia, godzina 15.00 (Muranów Zbyszek)
3. Ucieczka skazańca, reż. Robert Bresson
Robert Bresson, bardziej niż jakikolwiek inny reżyser (może z wyjątkiem Yasujirō Ozu), potrafi nadać codziennym szczegółom, wykorzystując język kina, znaczenia prawie metafizyczne. Arcydzieło.
seans: niedziela, 13 kwietnia, godzina 18.30 (Muranów Zbyszek)
4. Viridiana, reż. Luis Buñuel
Jeden z najważniejszych filmów Buñuela. W momencie premiery budził duże kontrowersje i był oskarżany o bluźnierstwo. Być może dzisiaj nie jest aż tak szokujący dla naszych cynicznych, świeckich oczu, ale nadal ma ogromną siłę oddziaływania i jest zdecydowanie godny polecenia.
5. Armia cieni, reż. Jean-Pierre Melville
To jeden z najlepszych filmów fabularnych, jakie kiedykolwiek nakręcono o francuskim ruchu oporu podczas II wojny światowej. Daleki od typowych klisz, pokazuje „armię cieni” złożoną z odważnych mężczyzn, którzy są gotowi poświęcić swoje życie i są świadomi tej ceny. J.-P. Melville był uważany przez nowofalowych reżyserów za wzór autora filmowego.
seans: sobota, 12 kwietnia, godzina 17.30 (Luna B)
6. Zabójstwo inżyniera Čerta, reż. Ester Krumbachová
Jedyny film w dorobku znakomitej czeskiej scenarzystki i scenografki, jednej ze współtwórczyń czeskiej szkoły filmowej. Ester Krumbachová świetnie poradziła sobie we wszystkich trzech rolach – reżyserki, scenarzystki i projektantki kostiumów – a film jest równie piękny, co zabawny. Bardzo przyjemny i mądrze zwięzły, bo trwa tylko 77 minut.
seans: sobota, 12 kwietnia, godzina 15.30 (Ziemia Obiecana)
7. Najważniejsze to kochać, reż. Andrzej Żuławski
Mroczny, zawiły i przytłaczający – ale wart każdej minuty. Romy Schneider miała całkowitą rację, uważając ten film za swoje największe osiągnięcie zawodowe.
seanse: środa, 9 kwietnia, godzina 20.30 (Luna B), piątek, 11 kwietnia, godzina 14.00 (Luna B)
8. Led Zeppelin: The Song Remains The Same, reż. Peter Clifton, Joe Massot
Film koncertowy jednego z najważniejszych i moich ulubionych zespołów rockowych, Led Zeppelin. Nagrania zostały zrealizowane w ciągu trzech wieczorów w nowojorskiej Madison Square Garden podczas trasy koncertowej w 1973 roku. Prywatna, osobista podróż z Led Zeppelin. Prawdopodobnie pierwszy w Polsce pokaz kinowy.
seans: czwartek, 10 kwietnia, godzina 20.30 (Ziemia Obiecana)
9. Za nasze miłości, reż. Maurice Pialat
Wirtuozerskie, czyste aktorstwo całego zespołu, a Sandrine Bonnaire jest niesamowita – to jeden z najlepszych debiutów w historii kina. „Za nasze miłości” to jest tego rodzaj filmu, który umacnia wiarę w kino.
seans: czwartek, 10 kwietnia, godzina 18.00 (Muranów Gerard)
10. Rebelia, reż. Michael Haneke
Mało znany film Hanekego. Zrealizowany dla telewizji i dlatego rzadko pokazywany. Dzięki estetyce kina niemego, sepii i stonowanym kolorom, a także przeplataniu się realizmu z fantazją, Rebelia, będąca adaptacją ekspresjonistycznej powieści Josepha Rotha z 1924 roku, jest hołdem dla kina spod znaku G. W. Pabsta i F. W. Murnaua.
seans: niedziela, 13 kwietnia, godzina 20.30 (Muranów Gerard)